WCC Provincials | Results

240795118_5912777688795573_8740622385577936830_n

This past weekend saw Western Cape Climbing’s largest ever Provincial Championships, with CityROCK Cape Town hosting the Top Rope & Lead competition, and the Bouldering showdown taking place at Bloc 11 South. Despite the lack of crowds due to COVID-19 regulations, the atmosphere was electric with around 115 competitors taking the stage over the weekend. 

Gold was snatched by some of the Cape’s best veteran competitors in a triumphant performance, with a smattering of new faces showing promise for a bright future on the competitive scene.

See the Bouldering, Top Rope & Lead podiums below:

Bouldering

Men All Open

  1. Calrin Curtis
  2. Tony Flynn
  3. Oliver Marx

Boys U19

  1. Luke Eberhard
  2. Jared Rodrigues
  3. Luke Reichel

Boys U15

  1. Nicholas Allan
  2. Fayzan Adroos
  3. Stephen Bartleet

Boys U11

  1. Jake Olden
  2. Jack Nelson
  3. Herman Visser

Women All Open

  1. Georgi Dorward
  2. Rauen Krohn
  3. Caitlyn Burwood

Girls U19

  1. Georgi Dorwood
  2. Alyssa Meyer

Girls U15

  1. Ariane Janata-Burns
  2. Ariëlle Coetzer
  3. Zara Steenkamp

Girls U11

  1. Jessica Fitschen
  2. Lily Andela
  3. Tayla van der Velde

Men Open

  1. Calrin Curtis
  2. Tony Flynn
  3. Oliver Marx

Boys U17

  1. Jack Burningham
  2. Jonathan Thomson
  3. Kai Samuelsson

Boys U13

  1. Colt Miles
  2. Patrick Bartleet
  3. Thomas Luger

Boys U9

  1. Caden Miles
  2. Alistair Green

Women Open

  1. Aniya Holder
  2. Saskia Thomas
  3. Naadirah Moola

Girls U17

  1. Rauen Krohn
  2. Caitlyn Burwood
  3. Anna Wilson

Girls U13

  1. Ilke Pepler
  2. Sara Adams
  3. Annelien le Roux

Girls U9

  1. Sophie Gray
  2. Nina le Roux
  3. Aziza Khairullah

For the full Boulder results click here.

Lead & Top Rope (U9)

Men All Open

  1. Oliver Marx
  2. Nicholas Allan
  3. Calrin Curtis

Boys U19

  1. Luke Eberhard
  2. Jared Rodrigues

Boys U15

  1. Nicholas Allan
  2. Drew Olden
  3. Fayzan Adroos

Boys U11

  1. Jake Olden
  2. Oliver Berndsen
  3. Ruan le Roux

Women All Open

  1. Georgi Dorward 
  2. Caitlyn Burwood
  3. Cara Pepler

Girls U19

  1. Georgi Dorwood
  2. Alyssa Meyer

Girls U15

  1. Ariëlle Coetzer

Girls U11

  1. Jessica Fitschen
  2. Georgina Gray
  3. Lily Andela

Men Open

  1. Oliver Marx
  2. Nicholas Allan
  3. Calrin Curtis

Boys U17

  1. Jack Burningham
  2. Kai Samuelsson
  3. Jonathan Thomson

Boys U13

  1. Patrick Bartleet
  2. Thomas Luger
  3. Colt Miles

Boys U9 (Top Rope)

  1. Caden Miles
  2. Alistair Green

Women Open

  1. Aniya Holder
  2. Catherine Honegger
  3. Naadirah Moola

Girls U17

  1. Caitlyn Burwood
  2. Cara Pepler
  3. Beatrix Mills

Girls U13

  1. Maia Davies
  2. Annelien le Roux
  3. Sara Adams

Girls U9 (Tope Rope)

  1. Nina le Roux
  2. Sophie Gray
  3. Scarlet Somerville

For the full Lead and Top Rope results click here.

Congrats to all competitors! Photos courtesy of Western Cape Climbing

Share on facebook
Facebook
Share on print
Print
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Reply